سیستم های ساخت و ساز خشک (درای وال)

سیستم های ساخت و ساز خشک (درای وال)


سیستم های ساخت و ساز خشک (درای وال)، ساختارهای سبک و مقاوم در برابر زلزله ای هستند که از ترکیب پنل های سیمانی (و یا پنل های گچی ) و پروفیل های سبک فولادی گالوانیزه ساخته می شوند. از ترکیب این دو عنصر، چهار ساختار زیر حاصل می شود:

 • دیوارهای جداکننده
 • سقف های کاذب
 • دیوارهای پوششی
 • پوشش های مقاوم در برابر حریق

دیوارهای جداکننده

دیوارهای جداکننده فایبر سمنت DP Board، دیوارهای غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان استفاده می شوند. این ساختارها شامل قاب های فولادی سبک ساخته شده با مقاطع ناودانی شکل بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آن ها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه حاصل می شود. سطح بدست آمده قابلیت اجرای رنگ، کاغذ دیواری، کاشی و پوشش های دیگر را خواهد داشت. فضای خالی داخل دیوار، امکان استفاده از انواع عایق های حرارتی و صوتی را فراهم نموده و عبور و دسترسی به تأسیسات الکتریکی و مکانیکی را میسر می سازد.

سقف های کاذب

سقف های کاذب فایبرسمنت DP Board ساختارهای سبکی هستند که به واسطه تولید صنعتی، دارای مشخصات فنی استاندارد بوده و جایگزین بسیار مناسبی برای سقف های کاذب غیر استاندارد ساخته شده با رابیتس و گچ می باشند. این ساختار شامل زیرسازی سبک فولادی معلق ساخته شده با مقاطع ناودانی شکل بوده که صفحات فایبرسمنت ، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آن ها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه و بدون درز حاصل می شود. سطح بدست آمده قابلیت اجرای رنگ و پوشش های دیگر را خواهد داشت. فضای خالی پشت سقف کاذب، امکان استفاده از انواع عایق حرارتی و صوتی را فراهم نموده و عبور و دسترسی به تأسیسات الکتریکی و مکانیکی را میسر می سازد.

دیوارهای پوششی

دیوارهای پوششی فایبرسمنت DP Board، ساختارهای سریع و کارآمدی جهت بازسازی دیوارهای بنایی قدیمی، پوشش دیوارهای بنایی جدید (نازک کاری)، عایق کاری و بهسازی حرارتی و صوتی ساختمان ها و مقاوم سازی ساختمان ها در برابر حریق می باشند. به لحاظ ساختاری، دیوارهای پوششی، مشابه دیوارهای جداکننده می باشند، با این تفاوت که پنل ها تنها در یک سمت ساختار نصب می شوند.

مزایای درای وال فایبر سمنت برد

سرعت زمان اجرا : میزان زمانی که برای اجرای درای وال استفاده می شود نسبت به مصالح سنتی بسیار کم است.
تمیزی و ظرافت در سطح کار: عدم استفاده از مصالح سنتی مانند گچ و خاک سطح کار صاف و تمیز است.
وزن: وزن درای وال فایبر سمنت برد نسبت به مصالح سنتی مانند آجر , ایتال و … بسیار کمتر است که در ساختمان سازی وزن بنا را کم کردن بسیار مهم است.
عایق حرارتی: استفاده از عایق حرارتی در داخل درای وال فایبر سمنت همچنین مقاومت بالای فایبر سمنت در مقابل آتش از امیازات آن می باشد.
عایق رطوبتی: با توجه به درز بندی و آبندی و نوع جنس مصالح فایبر سمنت برد گزینه خوبی برای عایق رطوبتی است.
عایق صدا: با استفاده از پانل های فایبر سمنت و عایق پشم سنگ و یا تزریق عایق پلی اورتان میتوان از نفوذ صدا به داخل جلوگیری نمود .

فایبر سمنت برد تشکیل شده از الیاف طبیعی با بافتی از سیلیکات و سیمان یکپارچه شده که پایداری آن را در تمامی شرایط اقلیمی بالا می برد.همچنین از محاسن قابل ذکر آن عاری بودن از ” آزبست ” می باشد .فایبر سمنت برد کاربرد بسیاری در نمای ساختمانها ، انواع دیوار داخلی و خارجی ، انواع کف و سقف کاذب دارد .

شرکت فارسیان افق آرشا با ترویج متد سبک سازی و مقاوم سازی در صنعت ساختمان و نهادینه کردن استفاده صحیح از مصالح سبک از مصارف مختلف از جمله نمای ساختمان ، سقف کاذب ، دیوار های داخلی و پیرامونی تاسیس گردید. این شرکت نماینده انحصاری فروش فایبرسمنت برد با برند DP Board شرکت دیوار پوشش سیمان پارت ( اولین و تنها تولید کننده فایبر سمنت برد اتوکلاوی در ایران) می باشد وهمچنین در زمینه صنعت ساختمان، سبک سازی، آشنا سازی با متریال های نوین ساختمانی و حمایت از تولید ملی صادر کننده فایبرسمنت برد به کشورهایی همچون گرجستان، آذربایجان، عراق، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان بوده است و امیدوار است بتواند در این عرصه گام بزرگی برای صنعت ساختمان کشور عزیزمان ایران بردارد.

بهترین عایق حرارتی برای ساختمان

بهترین عایق حرارتی که معمولا در ساختمان ها و بازسازی آن ها استفاده می شود ، عایق های حرارتی ( پشم سنگ و پشم شیشه و .. ) و عایق صوتی ( پشم شیشه و پلی استایلن و…) و عایق های رطوبتی ( ایزوگام و قیر و.. ) می باشد . یکی از مزیت های بهترین عایق حرارتی جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان می باشد . به گونه ای که استفاده از آن در ساختمان در فصل تابستان باعث خنک نگه داشتن ساختمان می گردد و در فصل سرد سال از هدررفتن گرمای محیط داخلی جلوگیری می کند .

ویژگی های مهم بهترین عایق حرارتی

 • مقاومت در برابر حرارت را برای جلوگیری از هدررفتن انرژی داشته باشد.
 • در برابر عوامل میکروبی و قارچی از مقاومت خوبی برخوردار باشد.
 • دربرابر عوامل خارجی واکنش ندهد واز لحاظ شیمیایی خنثی باشد.
 • در برابر فشار و حرارت از مقاومت خوبی برخوردار باشد.
 • در برابر حرارت و گرمای زیاد چروک نشود.
 • مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش.
 • چگالی مناسبی داشته باشد.
 • عمر مفیدی داشته باشد.

تقسیم بندی بهترین عایق حرارتی در ساختمان

عایق های حرارتی که در ساختمان ها معمولا استفاده می شوند به دو دسته معدنی و پلیمری تقسیم می شوند که در اینجا توضیح مختصری راجع به هرکدام از آن ها خواهیم داد :

عایق پلیمری:

مقاومت این دسته از عایق های حرارتی به نسبت عایق های معدنی کم تر بوده ولی در برابر رطوبت از مقاومت خوبی برخوردار هستند . مقاومت آن ها در برابر حرارت 100 تا 200 درجه سانتیگراد بوده و در آن ها از مواد ضد آتش زا استفاده می شود . از این نوع عایق ها به دلیل انعطاف ناپذیر بودنشان معمولا درعایق کاری بدون سازه استفاده می شود . عایق های یونولیتی جزء این گروه از عایق ها می باشند.

عایق معدنی:

مقاومت این دسته از عایق ها به نسبت عایق های پلیمری بسیار بالاست . محدوده ی دمایی این عایق ها بین 400 تا 700 درجه سانتیگراد بوده و در برابر آتش مقاومت خیلی خوبی دارند . پشم سنگ و پشم شیشه جزء این دسته از عایق های حرارتی محسوب می شوند . معمولا از این نوع عایق ها در ساختمان ها به روش عایق کاری بدون سازه استفاده می کنند ، به دلیل آن که از انعطاف خوبی برخوردار نبوده و هم چنین برای عایق رطوبت از لایه های رطوبتی درعایق کاری آن ها استفاده می شود .

درانتخاب بهترین عایق حرارتی چه نکاتی را باید درنظر گرفت؟

مهم ترین نکته ای که باید در رابطه با انتخاب عایق های حرارتی درنظر بگیریم ، ویژگی های خاص عایق می باشد . چنان چه برای ساختمان عایق خوبی انتخاب شود دیگر نگرانی برای اتلاف انرژی در فصل های سرد و گرم سال نخواهید داشت و در هزینه های مربوط به مصرف انرژی صرفه جویی خوبی خواهید داشت .

عایق های حرارتی معمولا به صورت تخته ای و رولی و آجری د ربازار موجود هستند . بعضی از آن ها عایق مقاوم حرارتی و بعضی دیگر مقاوم حرارت و صوتی بوده ، انتخاب بهترین عایق حرارتی برای عایق کاری ساختمان امری مهم محسوب می شود که باید با توجه و حساسیت بالا صورت گیرد.

بهترین عایق حرارتی دیوار

یکی از بهترین انتخاب ها برای عایق کاری دیوارها استفاده از عایق الاستومری می باشد . از این عایق ها معمولا برای عایق کاری انواع لوله ها و دیوار وداکت اسپلیت ها استفاده می کنند . از لحاظ کیفیت و قیمت مقرون به صرفه بوده و از انعطاف پذیری خوبی برخوردار است . هم چنین مقاومت بالایی دربرابر گرما و سرما را دارد . یکی از کاربردهای بهینه از این عایق به عنوان عایق صدا در پمپ های خانگی می باشد ، عایق صوتی خوبی برای کاهش صدای آب داخل پمپ های خانگی است .

توصیه هایی برای عایق کاری دیوار ساختمان

دیوارهای ساختمان را هم از داخل و هم از خارج می توان عایق بندی کرد . درعایق کاری خارج دیوارها معمولا با گرم شدن داخل ساختمان گرما داخل دیوارها باقی می ماند و درصورتی که محیط داخلی ساختمان سرد شود، گرمای دیوارها داخل ساختمان را گرم می کند .از این روش برای ساختمان های مسکونی بیشتر اشتفاده می شود اما در روش عایق کاری داخل دیوارها که معمولا برای ساختمان های اداری انجام می دهند ، گرمای داخل ساختمان باعث گرم شدن دیوارها نمی شود و تغییرات دمای ساختمان در این روش بالاست . بهتر است در این ساختمان ها از دستگاه های کنترل دما استفاده گردد.

 

مقالات

Drywallدرای والساخت و ساز خشک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .