شرکت فارسیان افق آرشا

سیلیس چیست ؟

اكسيد سيليسيم (SiO2) يا سيليس تركيبی شيميايی است كه به صورت خالص و يا به صورت تركيب در كانی های سيليكاته حدوداً 60 درصد پوسته جامد زمين را تشكيل مي دهد. نام سيليس براي کليه کانی هايی به کار برده مي شود که دارای SiO2 می باشند حتی اگر از نقطه نظر بلوری ، شرايط فيزيکی و شرايط زمين شناسی با هم متفاوت باشند. ماسه سنگ و ماسه سيليسی، كوارتز و كوارتزيت، بلور كريستال، تريپلی و نواكوليت، سيليس مصنوعی و سيليكون شيميايی، سنگ چماق و دياتوميت از منابع اصلی سيليس هستند.

 غالبا، سیلیس بر اساس درصد وزنی و خلوص sio2 شناخته شده وقیمت گذاری می شود. علاوه بر درصد، SiO2 ساختمان كاني شناسي سنگ نيز در تعيين كيفيت و موارد مصرف آن نقش مهمي دارد زيرا ممكن است SiO2 به صورت انواع سيليكات ها وجود داشته باشد، در نتيجه اين مسئله در تعيين روش كانه آرائي و چگونگي حذف ناخالصي ها تأثير خواهد داشت. خواص فيزيكي سيليس نيز در همين روش مناسب براي خردايش، دانه بندي پودر سيليس توليد شده و تعيين موارد مصرف پودر توليد شده تأثير خواهند داشت.

سیلیس، در سه دانه بندی “درشت”، “متوسط” و “ریز” وجود داشته و به این ترتیب می توانند در لایه های مختلف فیلتراسیون قرار بگیرند تا اثربخشی بیشتری در سیستم وجود داشته باشد.

به طور كلی موارد مصرف سيليس عبارت است از: شيشه سازی، توليد فروسيليس ، سراميك سازی، توليد آجر ماسه آهكی، ريخته گری، توليد سيليكات سديم، توليد ديگر مواد سيليسی و توليد پشم شيشه. مقادير قابل توجهی ازماسه سنگ خرد شده به عنوان مصالح ساختمانی بكار می رود.

موارد مصرف سیلیس

  • در ريخته گری و نسوز
  • صنایع شیشه و بلور
  • مواد اولیه مصرفی صنایعی مانند لعاب، صنايع شيميايی، فروسيليس، پشم شيشه، سيليكات سديم، فروکروم و ماسه تست سيمان
  • فیلترهای شنی انواع استخر
  • تصفیه کدورت آب چاه در ورودی منازل و ویلاها
  • سیلیس، در سه دانه بندی “درشت”، “متوسط” و “ریز” وجود داشته و به این ترتیب می توانند در لایه های مختلف فیلتراسیون قرار بگیرند تا اثربخشی بیشتری در سیستم وجود داشته باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟

سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.